ا

ثـاقـب زهـرا

برکه ای در همین نزدیکی ست
با نیلوفری در آن
در انتظار دیدار ساحل
آه
چه انتظاری عبث
هرگز نشود این دیدار
تا زمانی که اشک برگهایش در برکه جاریست
نرسد به ساحل

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
پیوندها
حدیث موضوعی

تعبیر خواب آنلاین


 • انجمن

 • استخاره آنلاین با قرآن کریم
  
  فال حافظ

  ابزار فال حافظ


  قالب

  سیمای ظاهری حضرت ولیعصر ارواحناله الفداه

  پنجشنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۳۹ ب.ظ

  بحث از جمال و زیبایی حضرت ولیعصر در بسیاری کتب و محافل بیان شده است چنانکه نویسنده ارجمند کتاب «مکیال المکارم»، در بخش چهارم کتاب خود، جمال و زیبایی حضرت مهدی(عج) را یکی از ویژگی‏های آن حضرت می‏شمرد و می‏نویسد:«بدان که مولای ما حضرت صاحب‏ الزمان(عج)، زیباترین و خوش صورت‏ترین مردم است؛ زیرا شبیه ‏ترین مردم به پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) است» .(۱)

  از بررسی روایات و مطالعه حکایت‏های نیک ‏بختانی که توفیق زیارت آن امام را یافته‏ اند، برمی‏ آید که قامت و رخسار نازنین امام عصر(عج) در کمال زیبایی و اعتدال بوده و سیمای مبارکش، دل‏ربا و خیره ‏کننده است.

  همین قامت رعنا و رخسار دل‏ربا موجب شده است هزاران عاشق دل‏سوخته در آغاز هر صبح بازاری و التماس از خدای خود چنین بخواهند:

  «خداوندا! آن چهره زیبا و جمال دل‏آرا را به من بنمای و چشمان مرا با یک نظر به او روشنایی بخش».(۲)

  از آنجا که آشنایی بیشتر با صفات و خصال یوسف زهرا، حضرت مهدی(عج) راهی برای شناخت مدعیان دروغین به شمار می‏آید و افزون بر این می‏تواند موجب انس و ارتباط شیعیان با آن عزیز غایب از نظر باشد، با بهره‏گیری از کلمات معصومان(علیهم السلام) و حکایت‏های نقل شده از تشرّف یافتگان، به بررسی این موضوع می ‏پردازیم. باشد تا به مصداق «وصف العیش نصف العیش»، ما هم از آن جمال دل‏آرا بهره‏ مند شویم. روایات فراوانی در توصیف جمال دل‏آرای آخرین حجت خدا، حضرت مهدی(عج) وارد شده است که در مجموع آنها را به دو بخش می‏توان تقسیم کرد:

  الف) روایاتی که به توصیف کلی سیرت و صورت آن حضرت، بسنده و از ایشان به عنوان شبیه ‏ترین مردم به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) یاد کرده‏ اند که از آن جمله به روایات زیر می ‏توان اشاره کرد:

  ۱٫ از جابر بن عبدالله انصاری نقل شده است که پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) فرمود:

  «مهدی از فرزندان من است. اسم او، اسم من و کنیه او، کنیه من است. او از نظر خَلق و خُلق، شبیه‏ ترین مردم به من است».(۳)

  «نشانه‏ های قائم شما هنگام ظهور چیست؟» می‏فرماید:«نشانه‏ اش این است که در سن پیری است، ولی منظرش جوان است، به گونه ‏ای که بیننده می‏پندارد چهل ساله یا کمتر از آن است. نشانه دیگرش آن است که به گذشت شب و روز پیر نشود تا آنکه اَجَلش فرا رسد

  ۲٫ احمد بن اسحاق بن سعد قمی می‏گوید: از امام حسن عسکری(علیه السلام) شنیدم که می‏فرمود:«سپاس از آن خدایی است که مرا از دنیا نبرد تا آنکه جانشین مرا به من نشان داد. او از نظر آفرینش و اخلاق، شبیه‏ ترین مردم به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) است».(۴)

  با توجه به این روایات، همه خصال و صفاتی را که در قرآن و روایات به پیامبر گرامی اسلام نسبت داده شده است، به وجود مقدس امام مهدی(عج) نیز می‏توان نسبت داد. روایاتی که به توصیف ویژگی‏های ظاهری پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) پرداخته‏ اند، فراوانند. در اینجا به یکی از آنها اشاره می‏کنیم. در روایتی که از امام محمد باقر(علیه السلام) نقل شده، ویژگی‏های ظاهری پیامبر خاتم چنین توصیف شده است:

  «رخسار پیامبر خدا، سپید آمیخته به سرخی و چشمانش سیاه و درشت و ابروانش به هم پیوسته و کف دست و پایش پر گوشت و درشت بود؛ بدان سان که گویی طلا بر انگشتانش ریخته باشد. استخوان دو شانه‏ اش بزرگ بود. چون به کسی روی می‏ کرد، به خاطر مهربانی شدیدی که داشت، با همه بدن به جانب او توجه می‏کرد. یک رشته موی از گودی گلو تا نافش روییده بود، انگار که میانه صفحه نقره خالص، خطی کشیده شده باشد. گردن و شانه‏ هایش مانند گلاب ‏پاش سیمین بود. بینی کشیده‏ای داشت که هنگام آشامیدن آب نزدیک بود به آب برسد. هنگام راه رفتن محکم قدم برمی‏داشت که گویا به سرازیری فرود می‏ آید. باری، نه قبل و نه پس از پیامبر خدا کسی مثل او دیده نشده است».(۵)

  ب) روایاتی که خصال و سیمای امام مهدی(عج) را به تفصیل بیان کرده و ویژگی‏های آن حضرت را یک به یک برشمرده‏ اند. برخی از روایاتی که در این زمینه وارد شده، به شرح زیر است:

  ۱٫ پیامبر گرامی اسلام، امام مهدی را شبیه خود معرفی کرده، در توصیف او می ‏فرماید:«پدر و مادرم به فدای او که هم‏نام من، شبیه من و شبیه موسی زاده عمران است. بر [بدن] او نوارهایی [جامه‏ هایی] از نور است که از شعاع قدس روشنایی می‏ یابد».(۶)

  ۲٫ آن حضرت در روایت دیگری در توصیف چهره فرزندش، امام مهدی(عج)می‏ فرماید:«مهدی از فرزندان من است. چهره او مانند ماه درخشنده است».(۷)

  ۳٫ پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) در روایتی، پیشانی و بینی امام مهدی(عج) را این‏گونه توصیف می‏کند:«مهدی از من است، پیشانی گشاده و بینی کشیده دارد» .(۸)

  ۴٫ در روایت دیگری که از پیامبر خاتم(صلی الله علیه و آله) نقل شده، رنگ چهره و اندام امام مهدی(عج) چنین توصیف شده است:«مهدی مردی از فرزندان من است رنگ [چهره] او رنگ عربی و اندام او اندام اسرائیلی است بر گونه راست او خالی است که همانند ستاره درخشان است».(۹)

  ۵٫ با توجه به همه ویژگی‏های یاد شده است که پیامبر اسلام در وصف امام مهدی(عج) می‏فرماید:«مهدی، طاووس اهل بهشت است».(۱۰)

  ۶٫ امام باقر(علیه السلام) از پدرش و جدش روایت می‏کند که روزی امام علی(علیه السلام) در حالی که بالای منبر بود، فرمود:« از فرزندان من در آخرالزمان، مردی ظهور می‏کند که رنگ [صورتش ]سفید متمایل به سرخی و سینه‏ اش فراخ و ران‏هایش ستبر و شانه‏ هایش قوی است و در پشتش دو خال است، یکی، به رنگ پوستش و دیگری، مشابه خال پیامبر اکرم ـ درود خدا بر او و خاندانش باد ـ».(۱۱)

  ۷٫ امام رضا(علیه السلام) نیز در بیان صفات و ویژگی‏های امام عصر(عج)می‏ فرماید:«قائم کسی است که در سن پیرمردان و با چهره جوانان قیام کند و نیرومند باشد تا بدان‏جا که اگر دستش را به سوی بزرگ‏ترین درخت روی زمین دراز کند، آن را از جای برکند و اگر بین کوه‏ها فریاد برآورد، صخره‏ های آن فروپاشد».(۱۲)

  ۸٫ حضرت رضا(علیه السلام) در روایت دیگری، در پاسخ اباصلت هروی که از ایشان پرسید:

  «نشانه ‏های قائم شما هنگام ظهور چیست؟» می‏فرماید:«نشانه‏ اش این است که در سن پیری است، ولی منظرش جوان است، به گونه ‏ای که بیننده می‏پندارد چهل ساله یا کمتر از آن است. نشانه دیگرش آن است که به گذشت شب و روز پیر نشود تا آنکه اَجَلش فرا رسد».(۱۳)

  از فرزندان من در آخرالزمان، مردی ظهور می‏کند که رنگ [صورتش ]سفید متمایل به سرخی و سینه‏اش فراخ و ران‏هایش ستبر و شانه‏ هایش قوی است و در پشتش دو خال است، یکی، به رنگ پوستش و دیگری، مشابه خال پیامبر اکرم ـ درود خدا بر او و خاندانش باد

  ۹٫ ابراهیم بن مهزیار نیز که به شرف ملاقات امام مهدی(عج) رسیده است، در بیان خصال آن امام می‏گوید: «او جوانی نورس و نورانی و سپید پیشانی بود با ابروانی گشاده و گونه ‏ها و بینی کشیده و قامتی بلند و نیکو چون شاخه سرو. گویا پیشانی‏اش ستاره‏ای درخشان بود و برگونه راستش، خالی بود که مانند مشک و عنبر بر صفحه‏ ای نقره‏ ای می‏ درخشید. بر سرش، گیسوانی پرپشت و سیاه و افشان بود که روی گوشش را پوشانده بود. سیمایی داشت که هیچ چشمی برازنده ‏تر و زیباتر و با طمأنینه ‏تر و باحیاتر از آن ندیده است».(۱۴)

  ۱۰٫ علی بن ابراهیم بن مهزیار اهوازی که بیست مرتبه به شوق دیدار امام مهدی(عج) به حج مشرف شد و سرانجام نیز به توفیق دیدار آن حضرت دست یافت، در گزارش دیدار خود چهره و قامت دلربای امام را این‏گونه توصیف می‏کند:«[رخسار] او [در لطافت] مانند [گل‏های] بابونه [و در رنگ، مانند ]ارغوان بود که بر آن شبنم نشسته و [شدت سرخی ‏اش را] هوا شکسته است. او در این حال، همچون شاخه درخت «بان»(۱۵) یا ساقه ریحان [خوش‏بو ]بود. نرم‏خو، بخشنده، پرهیزکار و پیراسته بود. او میانه بالا بود، نه بسیار بلند قد و نه بسیار کوتاه قد. صورتی گرد، سینه‏ای فراخ، پیشانی سفید و ابروانی به هم پیوسته داشت. بر گونه راست او خالی بود؛ چون دانه مشک که بر قطعه عنبر ساییده باشد.(۱۶)

  گفتنی است بیشتر مشخصاتی که برای سیمای ظاهری امام مهدی(عج) ذکر شده، به طور مشترک، در روایات شیعی و سنی آمده است و از این جنبه اشتراک نظر زیادی میان فرق اسلامی وجود دارد.

  پی نوشت ها :
  ۱٫ سید محمدتقی موسوی اصفهانی، مکیال المکارم فی فوائد الدعا للقائم(ع)، ترجمه: سید مهدی حائری قزوینی، چاپ
  دوم: تهران، دفتر تحقیقات و انتشارات بدر، ۱۴۱۲ ه . ق، ج ۱، ص ۱۳۲٫
  ۲٫ «قسمتی از دعای عهد»، بحار الأنوار، ج ۹۹، ص ۱۱۱؛ شیخ عباس قمی، مفاتیح‏الجنان.
  ۳٫ کمال الدین و تمام النعمة، ترجمه: منصور پهلوان، چاپ اول: قم، سازمان چاپ و نشر دارالحدیث، ۱۳۸۰، ج ۱، باب
  ۲۵، صص ۵۳۴ و ۵۳۵، ح ۱٫
  ۴٫ همان، ج ۲، باب ۳۸، ص ۱۱۸، ح ۷٫
  ۵٫ الکافی، ج۱، ص ۴۴۳٫
  ۶٫ بحار الأنوار، ج ۳۶، ص ۳۳۷، ح ۲۰۰٫
  ۷٫ همان، ج ۵۱، ص ۹۱٫
  ۸٫ همان، ص ۹۰٫
  ۹٫ همان، ص ۹۵٫
  ۱۰٫ رنگ عربی، گندم‏گون یا سفید است. در برخی روایات وارد شده است که رنگ چهره امام مهدی(ع) همانند رنگ چهره پیامبر اکرم(ص)؛ یعنی سپید آمیخته به سرخی است.
  ۱۱٫ مراد از اندام اسرائیلی، اندام فرزندان یعقوب(ع) است که به داشتن قد بلند و اندام رشید مشهور بودند.
  ۱۲٫ بحار الأنوار، ج ۵۱، ص ۹۱٫
  ۱۳٫ کمال الدین و تمام النعمة، ج۲، باب ۵۷، ص ۵۶۰، ح ۱۸٫
  ۱۴٫ همان، باب ۳۵، ص ۶۹، ح ۸ .
  ۱۵٫ همان، باب ۵۷، ص ۵۵۸، ح ۱۲٫
  ۱۶٫ کمال الدین و تمام النعمة، ج ۲، باب ۴۳، ص ۴۴۶، ح ۱۶٫

  منبع : تبیان

  نظرات  (۱)

   سلام
  کلیپ رمضان...

  http://zareh.blog.ir/post/462

  توصیه می کنم حتما ببینید...

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">