ا

ثـاقـب زهـرا

برکه ای در همین نزدیکی ست
با نیلوفری در آن
در انتظار دیدار ساحل
آه
چه انتظاری عبث
هرگز نشود این دیدار
تا زمانی که اشک برگهایش در برکه جاریست
نرسد به ساحل

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
پیوندها
حدیث موضوعی

تعبیر خواب آنلاین


 • انجمن

 • استخاره آنلاین با قرآن کریم
  
  فال حافظ

  ابزار فال حافظ


  قالب

  پوشش در دیدگاه اهل بیت علیهم السلام

  چهارشنبه, ۲۱ فروردين ۱۳۹۲، ۱۱:۰۵ ب.ظ

  اهمیت پوشش

  رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: آدمیزاد حق دارد (باید) لباسی داشته باشد تا عورت او را بپوشاند؛ نیز می فرماید: پوشش و لباس نشان بی نیازی است؛ همچنین می فرماید: تن با سه چیز شاداب و پروریده می شود: بوی خوش و لباس ملایم و نوشیدن عسل.


  امیرمؤمنان سلام الله علیه می فرماید: لباس، زیبایی را نمایان می سازد؛ نیز می فرماید: لباس پاکیزه غم و اندوه را می زداید و برای نماز نیز لازم است.

  نهی از برهنگی

  امام صادق علیه السلام می فرماید: کسی که در حمام بدون لنگ باشد و دیگری به او نگاه کند، رسول خدا صلی الله علیه و آله هر دو را لعنت کرده است.

  رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: ای علی! خدا عریان شدن و بدون لنگ زیر آسمان غسل کردن و ورود در نهر آب و حمام را نمی پسندد. امیرمؤمنان سلام الله علیه نیز می فرماید: هرگاه برهنه می شوید شیطان با چشم طمع به شما می نگرد، پس خود را بپوشانید.

  آداب پوشش

  رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: کفش راحتی و سبک بپوشید و همانند اهل کتاب نباشید؛ همچنین می فرماید: کفش خوب و لباس پاکیزه بپوشید؛ نیز می فرماید: هرگاهد خواستی کفش و لباس بخری، خوب و نو آن ها برگزین و می فرماید: هرگاه مردان و زنان امت من، از پوشیدن کفش ها و نعلین های پاره پاره و وصله دار دریغ نکنند خدا بر آنان آسان گیرد.

  نکته: پیام این گونه احادیث این است که مسلمانان با رعایت نظافت و انتخاب جنس خوب در پوشاک، در زندگی ساده زیست باشند و تجمل گرا نباشند.

  و همچنین می فرماید: هرگاه لباستان را درآورید بر آن بسم الله بخوانید؛ و نیز می فرماید: هرگاه لباستان را درآورید آن ها را تا بزنید.

  امیرمؤمنان سلام الله علیه می فرماید: هرکس به ادامه زندگی علاقه مند است، کفش خوب و لباس راحت و سبک بپوشید.

  امام صادق علیه السلام می فرماید: پس از استحمام، هنگام پوشیدن لباس بگو:«اللَّهُمَّ ألبِسنی التَّقوَی وَ جَنِّبنِی الرَّدَی»؛ «خدایا! لباس تقوا به من بپوشان و از بدی دورم کن»، هرگاه چنین کردی از هر دردی در امانی.

  راوی می گوید: امام رضا علیه السلام لباس را از سمت راست می پوشید و هرگاه لباس نو بر تن می کرد بر کاسه ای از آب ده بار سوره قدر و ده بار سوره توحید و ده بار سوره کافرون می خواند و سپس آن را بر لباس نو می پاشید، آن گاه می فرمود: هرکس پیش از پوشیدن لباس نو چنین کند پیوسته در ناز و نعمت زندگی به سر می برد مادامی که تاری [نخی] از آن لباس باقی است.

  اسحاق بن عمار گوید: از امام صادق علیه السلام پرسیدم: آیا رواست که مؤمن ده پیراهن داشته باشد؟ فرمود: آری، پرسیدم: بیست پیراهن چطور؟ فرمود: آری، این ها اسراف نیست، بلکه اسراف این است که پیراهن آبروداری [مهمانی و مجلس ترحیم] را پیراهن کار قرار دهی!

  امام صادق علیه السلام می فرماید: کمترین حد اسراف، استفاده بیجا [در حال کار و عادی] از لباس رسمی است که برای حفظ آبرو  است؛ همچنین می فرماید: پوشیدن کفش سیاه و نعلین زرد سنت است؛ نیز می فرماید: هرکس کفش زرد بپوشد پیش از آنکه کهنه شود سودی عایدش گردد.

  همچنین می فرماید: هرکس کفش زرد بپوشد پیوسته در شادمانی است تا مندرس شود؛ همچنین می فرماید: سزاوار است که صاحب عزا عبا نپوشد و پیراهنی بر تن کند که شناخته شود و سزاوار است که همسایگان سه روز از طرف او [از مهمانش] پذیرایی کنند، کنایه از اینکه صاحب عزا، لباس مرتب معمولی نپوشد.

  پوشش های پسندیده

  رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: برای حضور در میان برادران دینی، لباستان را آراسته و لوازم خود را به اصلاح آرید به گونه ای که در میان مردم مانند خالی نمودار و برجسته باشید؛ زیرا خدا زشتی و زشت نمایی را دوست ندارد؛ همچنین می فرماید: لباس سفید از هر لباسی برای شما بهتر است، پس آن را بپوشید و مردگانتان را در آن کفن کنید؛ نیز می فرماید: تا پایان عمر پوشیدن لباس پشمین را ترک نمی کنم تا پس از من سنت شود.

  امیرمؤمنان سلام الله علیه می فرماید: لباس پنبه ای بپوشید، چرا که آن لباس رسول خدا صلی الله علیه و آله و لباس ما [اهل بیت] است و آن حضرت لباس پشمین و مویین را جز هنگام بیماری نمی پوشید. البته این بدان معناست که هر یک از لباس پشمی و پنبه ای در مورد مناسب خود سزاوار پوشیدن است.

  راوی گوید: هرگاه امام حسن علیه السلام برای اقامه نماز برمی خاست بهترین لباس را می پوشید. پرسیدند: چرا بهترین لباس خود را می پوشید؟ فرمود: خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد، پس خود را برای پروردگارم زیبا می کنم. و او می فرماید: «در هر مسجدی خود را بیارایید»، از این رو، دوست دارم بهترین لباسم را بپوشم.

  امیرمؤمنان سلام الله علیه می فرماید: شش چیز از اخلاق قوم لوط در این امت است: پوشیدن روپوش بلند از روی تکبر که بر زمین کشیده می شود، گشودن و باز گذاشتن دکمه های پیراهن و قبا و ...؛ همچنین می فرماید: هرکس لباس فاخر بپوشد به تکبر گراید و متکبر در آتش دوزخ است.

  امام باقر علیه السلام می فرماید: رسول خدا صلی الله علیه و آله امتش را از به دست کردن انگشتر طلا و پوشیدن انواع لباس زربافت و ابریشمی و ارغوانی نهی فرمود.

  امیرمؤمنان سلام الله علیه پیوسته می فرمود: امور این امت همواره به خیر و صلاح خواهد بود مادامی که به سان بیگانگان غذا نخورند و لباس نپوشند، پس هرگاه چنین کردند خدا خوارشان می کند.

   امام صادق علیه السلام می فرماید: کفش باریک و نوک دراز نپوشید، چرا که آن، کفش فرعون ان و نخستین بار او آن را پوشید.

  به فرموده امام صادق علیه السلام: رسول خدا صلی الله علیه و آله مردان را از پوشیدن لباس زنان و زنان را از پوشیدن لباس مردان نهی می فرمود.

  لباس شهرت

  رسول خدا صلی الله علیه و آله از انگشت نما شدن در هر دو سو (افراط و تفریط) نهی فرموده است: افراط در نازکی، نرمی و بلندی لباس یا تفریط در ضخامت، زبری و کوتاهی آنو نیز می فرماید: لباسی را که در زیبایی یا زشتی شهرت دارد نپوشید و نیز می فرماید: هرکس لباس شهرت بپوشد خدا از او رو گرداند تا وقتی که آن را کنار نهد و همچنین می فرماید: هرکس در دنیا لباس شهرت بپوشد خدا روز قیامت لباس ذلت بر او بپوشاند.

  امام حسین علیه السلام می فرماید: هرکس لباس شهرت بپوشد خدا روز قیامت لباسی از آتش بر او بپوشاند.

   

  امام صادق علیه السلام می فرماید: خدا لباس شهرت را دشمن دارد؛ همچنین می فرماید: برای خواری مرد همین بس که لباسی انگشت نما و بدنام کننده بپوشد.

                                                                            منبع: کتاب مفاتیح الحیاة تألیف آیت الله جوادی آملی

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">